Eдна от най-трагичните и кървави истории на древна Елада е историята на завръщането и смъртта на цар А
гамемнон след десетгодишната обсада на Троя. Докато предводителят на гърците (ахейците) Агамемнон воювал пред могъщите стени на Илион (Троя), коварният цар Егист прелъстил съпругата му Клитемнестра и двамата решили да го убият. Егист поставил съгледвачи, за да го уведомят за завръщането на нищо неподозиращия съпруг. Щом се появил Агамемнон, пратеници на Егист го поканили заедно с приближените му на пиршество. В разгара на празненството хората на Егист се нахвърлили върху изненаданите гости и ги убили. Едва след осем години възмажалият син на Агамемнон, Орест се завърнал в Микена и успял да отмъсти, като убил майка си Клитемнестра и Егист – убийците на баща му. Но Микена не била известна само с кървавите събития, които се разиграли тук. Според Омир Троя била богата, но Микена била още по-богата, наречена ненапразно “златообилна”.
Очарован от несметните съкровища, които открил при разкопките на Троя, известният германски археолог Хайнрих Шлиман, привлечен от мълвата за приказните богатства на Микена, се отправил към Аргос и Коринтския провлак, за да ги търси. И този път той отхвърлил теориите на съвременните учени и позовавайки се единствено на текстовете на Павзаний, както се осланял единствено на Омир при търсенето на Троя, започнал своята дейност. За разлика от Троя, чието местонахождение първо трябвало да се установи, мястото, където се е намирала Микена било вече уточнено с пълна сигурност. При търсенето на гробниците на Агамемнон и убитите заедно с него приятели, Шлиман смело отхвърлил твърденията на безспорните авторитети в археологията Додуел и Курциус, които смятали, че мястото им според Павзаний е извън крепостните стени. Шлиман решил, че тълкуването на древните текстове е неправилно и започнал разкопките на 7 август 1876 година вътре в крепостта и отново се оказал прав.
Съкровищата на Микена
След време били разкрити девет шахтови и куполни гробници. Находките, които последвали превъзхождали по красота и качество на
изпълнението всичко, което бил намерил в Троя. Тук имало фрагменти от фризове, рисувани вази, глинени статуетки и орнаменти от гледжосана глина. Телата и оръжията, намерени в гробниците били буквално отрупани със злато и скъпоценности. Тук имало множество диадеми от чисто злато, златни лаврови венци, изображения на лъвове и други животни, войни, грифони, елени, корони, розетки, брошки и игли за коса, скиптри, купи и кутии от злато и алабастрови украшения.Най-важната находка обаче били златните маски и нагръдници, които според поверието били предназначени да предпазват знатните покойници от всякакво външно вмешателство. Чертите на лицата, изобразени на маските били толкова индивидуални, че без каквото и да е съмнение било ясно, че това са портрети на мъртвите. При разкопките в Микена били намерени скъпоценни предмети, описани на 206 страници. Така Шлиман, независимо от някои допуснати грешки, отново доказал правдивостта на писанията на Омир и Павзаний и откривайки безценните съкровища, както в научен, така и в материален смисъл, дал на света изключително важни сведения за културата, която лежи в основата на европейската цивилизация.